Як визначити кваліфікацію програміста — це Middle або Senior? Який зворотній зв’язок надати, коли програміст вважає, що він Senior за роками досвіду, а по кваліфікації Middle? Що робити, щоб в компанії було більше кваліфікованих співробітників? Як зростити програміста? Як делегувати програмісту важливу задачу та довіряти результату?

З схожими питаннями постійно спіткаються CEO, Principal Architect, Project Manager, HR manager і всі інші члени команди в компанії. Сьогодні розберемо, як це відбувається в Design and Test Lab, тому що ми за навчання та ріст наших співробітників.

Ми, в Design and Test Lab, зробили вже багато експериментів з росту команд і в 2023 році практикуємо Competency Matrix and Assessment для програмістів.

Що таке Competency Matrix and Assessment

Competency Matrix and Assessment — це набір ключових hard/soft компетенцій, необхідних для досягнення певної кваліфікації та оцінювання себе, як спеціаліста.

Чому важливо мати інструмент, як Competency Matrix and Assessment:

 • Це забезпечує прозорий і стандартизований метод оцінювання.
 • Це гарантує ефективне інвестування ресурсів для вдосконалення найважливіших компетенцій.
 • Це допомагає точніше визначати ролі з компетенціями, які необхідні для успіху на певній кваліфікації.
 • Це веде до кращих описів посад, прозорого найму та очікуваних результатів.
 • Оцінки продуктивності стають більш об’єктивними та справедливими. Співробітників можна оцінювати на основі зростання їхніх компетенцій.
 • Це допомагає у стратегічному плануванні та зменшує вплив нестачі кадрів, тому що ми визначаємо кваліфікацію співробітників, оцінивши рівень їх компетенції у порівнянні з вимогами до вищих посад.
 • Це допомагає зібрати об’єднану команду з різноманітним набором компетенцій.

Склад Competency Matrix and Assessment в Design and Test Lab

 1. Компетенції:
  • Hard skills — технічні компетенції. Наприклад, Domain Expertise, Unit & integration tests, Object-oriented programming and design patterns.
  • Soft skills — розвиток, коммунікація, слідкування бізнес-процесам.
 2. Рівні кваліфікації:
  • Junior Software Engineer II
  • Middle Software Engineer I
  • Middle Software Engineer II
  • Senior Software Engineer I
  • Senior Software Engineer II
 3. Опис рівнів кваліфікації:
  • Qualified
  • Confident
  • Advanced
  • Expert

Етапи Competency Matrix and Assessment

Steps of matrix

 1. Self assessment. Самооцінка співробітника для визначення своїх результатів та кваліфікації.
 2. Mentor assessment. На цьому етапі є декілька цілей:
  • Надати свою оцінку і відгук про результати співробітника.
  • Визнати досягнення та заслуги за попередній період.
  • Отримати можливість делегувати співробітнику більш складні задачі.
  • Надати можливість для професійного та кар’єрного зростання.
 3. Team assessment — отримати зворотній зв’язок від команди завжди приємно, а так як ми всі працюємо в команді, то це важливо.
 4. Plan of growth — на основі отриманих оцінок складається план кар’єрного зростання.

NOTE!

Не потрібно зростати одразу за всіма напрямками, тому що це викликає стрес, розсіює увагу та зменшує контроль. Потрібно визначити та призначити 3 основні цілі для якісного росту.

Приклад

Ми проводили Performance Review з Python Software Engineer. Почали з етапу 1 та надали тиждень для заповнення Self-assessment. Після отримання очно зустрілися з Principal Architect для заповнення Mentor assessment і визначення плану цілей для кар’єрного зростання.

Можна побачити, що, наприклад, технічну компетенцію WBS evaluating співробітник оцінив, як Confident, тобто “Creates WBS for a medium task without a supervisor’s help. Creates WBS for a large task and gets final approval of done work from a supervisor. Identify missing requirements with BA supervision”, а ментор допомагав складати WBS співробітнику і тому оцінив, як Qualified, тобто “Creates WBS for a small - medium task with a mentor’s help”.

На четвертому етапі ми відмитили цю компетенцію для росту на прикладі задачі у проекті.

Example of matrix

Опис компетенцій

До hard/soft компетенцій є обов’язковий опис. Наприклад,

 • T-shapeness — це здатність вирішувати завдання за межами власного простору (бекенд-програміст вирішив задачу фронтенд-програміста),
 • Delivery and deployment — здатність робити програмні додатки доступними для кінцевих користувачів або клієнтів. Він включає завершальні етапи розробки, включаючи упаковку програмного забезпечення, забезпечення його готовності до використання у виробництві та розгортання його в цільовому середовищі,
 • Problem diagnostic — вміння визначити причину проблеми; визначення, визначення пріоритетів і вибір альтернатив для рішення; впровадження рішення,
 • Team management (feedback, support) — знання та вміння керувати та координувати групу осіб для виконання завдань,
 • І так далі.

Опис рівнів

До hard/soft компетенції є обов’язковий опис рівнів, опис надання об’єктивної оцінки та приклад складності задач на певному рівні.

Наприклад, розберемо вищеописані hard/soft компетенції:

Categories Qualified Confident Advanced Expert
T-shapeness Work in your own specialization has basic knowledge for nearest activities (such as selenium autotests, FE/BE basics...) Works in their own specialization and has an opportunity to work with non-complex activities across SLCD processes Deep practice in theirs specialization as well as confident knowledge form nearest project spheres Company-level expert for their specialization and practical understanding of all SDLC processes.
Problem diagnostic Can found a place where the problem is and provide hypothesis of solving Can identify the issue and suggest alternatives for a solution Can identify the issue and choose one of the alternatives for a solution independently. taking into account project architecture. Can identify architectural-level issues and provide a solution to fix them.
Team management (feedback, support) Experience working in a team, participating in meetings and team events. Close collaboration with PMOs, BA and other developers. Being able to explain to them created solutions, answer their questions and suggest decisions. Has the ability to support less skilled team members and provide them with constructive feedback. Experiences to collaborate with team members to accomplish planned tasks without management involvement. Mentorship experience, making skill assessments, and providing support and guidance for leveling up other team members. Understanding company team values, experience in recruiting, including senior developers Being able to delegate some tasks to other team members. Being able to monitor others' work and give constructive feedback. Experience in starting and running a startup or a small company. Defining responsibilities and setting objectives for a team of at least 10 people (including different professions). Excellent soft skills, ability to motivate and inspire others, setting team communication, and being able to identify and resolve conflicts.

Підсумки

Ми створили Competency Matrix and Assessment для програмістів і не зупиняємось, тому що вже знаємо, що це робочий інструмент для зростання співробітників. Готуємо матриці для всіх інших. Спробуйте і ви також!

Для вирішення питань росту вашої команди ви можете додати собі інструмент Competency Matrix and Assessment Design and Test Lab. Заповніть форму та ми відправимо вам файл!

Хочу отримати Competency Matrix and Assessment Design and Test Lab